Ailemveben Online
ailemveben
> Bu sayı

Türkiye'de cennet gibi bir tatil

Deniz, güneş, kum, bol müzik ve sınırsız eğlence; insan yaz tatilinde daha ne isteyebilir ki? Bunun için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Bodrum, Çeşme, Marmaris ve Alanya bütün güzellikleri ve doğallığıyla sizleri tatile çağırıyor.

Yaz tatili denince aklımıza ilk gelen elbette güneşin nimetlerinden yararlanmak, bol bol dinlemek ve özellikle geceleri doyasıya tatil yapmak geliyor. Eğer siz de Ege ve Akdeniz kıyılarında gönlünüzce, unutulmaz bir tatil geçirmek istiyorsanız,Türkiye'nin cennet gibi beldelerini bizimle birlikte keşfetmeye çıkın.

Bodrum


Burası tarihin babası Heredot'un doğduğu ve Halikarnas'a ismini veren Karya kralı Mausolus'un, dünyanın yedi harikasından biri olan anıt mezarının (Halikarnas Mozelesi) bulunduğu yer. Gece hayatı buranın vazgeçilmezlerinden. Akşamdan sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence hiç durmuyor. Çin lokantalarından kebapçılara, hamburgercilerden ev yemekleri yapan cafelere kadar her türlü yemek mevcut. Özellikle balığın tadına doyum olmuyor. Tarihteki adı 'Halicarnassos' olan Bodrum'da; güneş, doğa, eğlence ve efsaneler, deyim yerindeyse iç içe yaşanıyor.

Kale dimdik ayakta

Bodrum'un en önemli dönemlerinden biri; Rodos şövalyeleri dönemi. Aziz Petrus adına 1408 yılında inşa edilen 'Bodrum Kalesi' hala ihtişamını koruyor ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne evsahipliği yapıyor. Antik tiyatro, Osmanlı Tersanesi, Yalıkavak'taki yel değirmenleri ise Bodrum'un diğer tarihi güzellikleri arasında bulunuyor.

Muhteşem koylar


Merkeze sadece 3 km uzaklıkta bulunan Gümbet, Bodrum'un en ünlü koylarından biri. Temiz ve ılık bir suya sahip olan Gümbet'tin arkasındaki tepede, Halikarnas Balıkçısı ile ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın mezarı bulunuyor. Yarımadanın en uç noktalarından biri olan Akyarlar ise Kos Adası'na çok yakın. Buradan her gün Kos'a feribot seferleri düzenleniyor. Bodrum'un kalabalığını sevmeyenler, yarımadanın kuzeydoğu ucunda yer alan sessiz ve sakin Yalıkavak'ı tercih ediyor. Balık yemeye düşkün olanlar ise, soluğu huzurlu ve sakin bir koy olan Gümüşlük'te alıyor. Tarihi evleriyle ünlü Kadıkalesi ve Bodrum'a en yakın koylardan biri olan Torba'da daha çok büyük tatil köyleri, oteller ve devremülkler bulunuyor. Eskiden iki ayrı koyken bugün birleşmiş durumda olan Gölköy ve Türkbükü'nde de sahil boyunca birçok bar, restoran ve kulüp yer alıyor. Dikkat, gün batımı ve dolunay manzarası burada bir başka yaşanıyor!

Eğlence hiç bitmiyor

En eski barlardan biri olan Halikarnas, geceyle beraber şovlarına başlıyor. Türkiye'nin en büyük açık hava diskolarından biri olan mekan, 5000 kişi kapasiteli. Bodrum - Küba karışımı olarak dekore edilen Küba, Bodrum'un müdavimlerinden olan ünlü kişilerin uğrak yeri. Aynı zamanda restoran olarak da hizmet veren barda genelde Latin ezgileri hakim. Kısacası Bodrum'u deniziyle ve eğlencesiyle Bodrum'da yaşamak ve anlamak gerekiyor.

Çeşme

Son yıllarda popülerliği iyice artan İzmir'in gözde tatil beldesi Çeşme, ilk çağlarda Cyssus adıyla biliniyordu. 29 km'lik kıyı şeridi boyunca Çeşme'de birbirinden güzel plajlar bulunuyor. Tertemiz bir deniz, eşine az rastlanır yumuşacık kumsallar ve bunaltmayan bir güneş. Dingin denizde serinleyip sonra sımsıcak kumlarda güneşlenmek veya dalış tüpünü takıp derinlerdeki zenginliği keşfetmek ya da sörf tahtası üzerinde rüzgarla dans etmek; Çeşme'de herkes kendinden bir şey bulabiliyor.

Büyük bir termal havuz


Ilıca; 2 km'ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla Çeşme'nin en büyük ve popüler turizm merkezi. Denizin içinden kaynayan sıcak termal suları; Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük bir havuz haline getirmiş durumda. Ilıca plajının karakteristiklerini gösteren Boyalık Koyu, yaklaşık 5 km uzunluğunda plajlara sahip. Koyun orta kısmında yer alan Kalem Burnu'nun karayla birleştiği yerde Altınyunus Tatil Köyü ve marinası bulunuyor. Çeşme yarımadasının kuzey kıyılarında yer alan Dalyan ve Sakızlı Koy, tipik balıkçı mahallesi, evleri, limanı, plajları ve insanlarıyla, Ege yaşantısını en doğal haliyle gözler önüne seriyor. Eski adıyla 'Gon' olarak bilinen günümüzün Eşek Adası ise, Çeşme'nin yatlarla bir saat uzaklığında bulunuyor. Burası temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezileri için ideal bir yer.

Buram buram tarih kokuyor

Çeşme Kalesi, 1508 yılında Osmanlı Padişahı 2'inci Beyazıt tarafından yaptırılmış. O zamanlar kale ve liman, ticaret ve savaş gemilerini kötü hava koşullarına ve düşman saldırılarına karşı koruyordu. Bugün ise kale içinde bir müze bulunuyor. Çeşme'nin tipik Ege mimarisi özelliklerine sahip pek çok yapısının yanı sıra, adını aldığı Osmanlı dönemi çeşmeleri de bu mimari zenginliğe ayrı bir değer ve güzellik kazandırmaya devam ediyor.

Marmaris

Yeşilliği ile ünlü Marmaris, eski tarih medeniyetlerinde Anadolu - Rodos ve Mısır ticaret yolu üzerinde bulunan önemli bir ticaret merkeziydi. Günümüzde ise, içinde barındırdığı tarihi zenginlikleriyle, doğal ve kültürel güzelliklerin birleştiği mistik bir belde. Burada sizi rahatsız edebilecek tek unsur; aşırı sıcak hava ve bunun yanında nem oranının çok yüksek olması. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığı ortalama 33, deniz suyu sıcaklığı da ortalama 24 dereceyi buluyor.

Yat cenneti

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'nın yürürlüğe koyduğu 'Mavi Bayrak' uygulaması, özellikle yabancı turistlerin tatil yapacakları beldeleri seçerken dikkat ettikleri en önemli unsurdur. Marmaris'te İçmeler, Turunç, Pamucak plajları mavi bayrağa sahip. Scuba, diving, sörf gibi birçok su sporunu yapabileceğiniz Marmaris, doğal koyları ile de yatçıların vazgeçemedikleri bir cennet. Eğer tatilinizi yat ile Ege sahillerini gezerek geçirmek istiyorsanız, Marmaris sizin için ideal bir tercih olabilir.

Alanya


Geniş plajları, turistik tesisleri ve tarihi eserleriyle ünlü 'Alaiyye', 1935 yılında Atatürk'ün burayı ziyaret etmesiyle bugünkü Alanya adını almış. Buranın da tıpkı Marmaris gibi mavi bayraklı dokuz plajı bulunuyor: Botanik, Keykubat, Fuğla, Damlataş bunlardan bazıları. Tipik Akdeniz iklimine sahip Alanya'da yaz ayları aşırı sıcak geçiyor.

Mağaralar diyarı

Eğer mağara dolaşmaktan ve keşfetmekten hoşlanıyorsanız, Damlataş Mağarası'nı mutlaka görüp buranın güzelliğini yaşamalısınız. Ayrıca tekneyle ulaşabileceğiniz üç deniz mağarası daha bulunuyor: Fosforlu kayalarıyla meşhur Fosforlu Mağara, korsanların kadın esirlerini tutsak aldıkları Kızlar Mağarası ve tüm sevenlerin tercihi Aşıklar Mağarası. Keşfi ve heyecanı sevenler, buraları mutlaka görmeli. Alanya'ya yolunuz düşmüşken, eşi benzeri olmayan sekizgen Kızıl Kule ve tersaneyi de görmeden dönmeyin. Askeri amaçla ve limanı kontrol altında tutmak için 1226 yılında inşa edilen anıtsal yapı, aynı zamanda Alanya'nın simgesi durumunda.

Portre
Gezi
Kariyer
Hayvanlar Alemi
Horoskop
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓
Arama


 
[ ö Ö ç Ç ı İ ğ Ğ ş Ş ü ]

 >  Yararlı linkler
 >  E-kart
 >  Site haritası
 Açılış sayfam yap
Aile Haberleri Yemek Tarifleri Yaşamın İçinden Kadına Özel Dekorasyon
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.