Ailemveben Online
ailemveben
> Bu sayı

Ömür boyu aşka yeminli kugular

Öylesine kibar hareket ediyorlar ki, gören onları bale yapan bir grup kıza benzetir. Zarafet sembolü kuğuların gizemli dünyasına bir göz atın.

Nehir ve göllerin üzerinde akıp giden narin yürekler. Kuğu, tepeli dalgıç, su tavuğu ve yaban ördeği - hepsi de neslini sürdürmek için emek veriyor.
İki metre çapında 80 santimetre yüksekliğindeki kamış veya sazdan yapılmış yuvada, anne kuğu 5 ila 8 arasında yumurtayı koruyup bilgiç bir sükunetle yavruların yumurtadan çıkmasını bekliyor.
Dişi kuğu müstakbel baba adayına gözü kapalı güvenebiliyor. Çünkü kuğu çifti uzun zamandır birbirini tanıyor.
Kuğular en sadık hayvanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aile bağları da bundan etkileniyor. Yavrular uzun süre anne ve baba kuğunun yanından ayrılmıyor.
Kendine özgü sesleri ile birbirlerine duydukları sempatiyi dile getiriyorlar.
Flört ederken göğüsleri ile birbirine dokunup uzun bükülü boyunları ile bir kalp şekli oluşturuyorlar. Kuğunun dişisi ve erkeği bir ömür boyu birbirlerine sadık kalırlar.

Baba kuğu çok ilgili

36 günlük kuluçka devresinden sonra yaklaşık 300 gram ağırlığındaki yavrular yumurtadan çıkıyorlar.
Gri beyaz bir yün yumağını andıran ilk yavru yumurtadan çıkıp yuvanın kenarında dünyaya ilk bakışını attığında ikinci yavru yumurtadan çıkmaya çalışıyor. Son derece asil ve sakin olan baba kuğu o anda tam bir Rambo’ya dönüşüyor.
Hiç kimsenin yuvaya yaklaşmasına izin vermiyor.
Ördekler bunu biliyor ve baba kuğunun gagasıyla etrafa yetişmeye başlaması ile hemen ortadan kayboluyorlar.
Tüm yavrular yumurtadan çıktığında kuğu ailesi ilk gezisine çıkmaya hazır.
Anne kuğu önderlik edip yavrularına yol gösterirken baba kuğu onları arkadan takip edip korumaya çalışır.
Bir masa tenisi topu hafifliğindeki minik yavrular yüzmeyi doğuştan biliyor ama yine kısacık bacakları ile kulaç atmak onları yoruyor.
Ya anne kuğu ne yapıyor? Kuyruk tüylerini iyice aşağı indirip yavruların sırtına çekiyor ve onların sıcaklığını hissetmesini sağlıyor.

3.000 metre yüksekliğinde uçabiliyor

Bir kuğu bir buçuk metre kadar büyüyebiliyor. Tam 25 bin adet de tüyü oluyor.
Bundan dolayı durgun suların narin kuşu uçarken zorluk çekiyor. Uçabilmek için en az 60 metre suyun yüzeyinde hız alıp ardından boynunu fazla yüklenmiş bir Jumbo Jet gibi öne eğip kalkışa geçmeli. Aman dikkat: Uzun bir bina veya kule kuğunun yoluna çıkmamalı.
Çünkü manevra kabiliyeti kuğularda pek gelişmiş değil. Ancak 3.000 metre yükseklikte saatte 120 kilometre ile hız alabiliyor.
Antik dönemde kuğular tanrıların sevgili kuşlarıydı çünkü onların geleceği görebildiklerine inanılırdı. Bu inanç günümüze kadar yansıdı.

Tür bilgisi

Tüm dünyada - Afrika hariç - evlerini bulmuş olan 8 tür kuğu bulunuyor.
Bunların arasında en çok tanınanı turuncu gagalı sessiz kuğu kuşudur. Bu türün yavruları uzun süre gri kahverengi tüylere sahip ve gelişmeleriyle birlikte bembeyaz tüylere bürünüyorlar.
Yetişkin kuğuların ortalama kanat çapı 2 metreyi bulabiliyor.

Portre
Gezi
Kariyer
Hayvanlar Alemi
Horoskop
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓
Arama


 
[ ö Ö ç Ç ı İ ğ Ğ ş Ş ü ]

 >  Yararlı linkler
 >  E-kart
 >  Site haritası
 Açılış sayfam yap
Aile Haberleri Yemek Tarifleri Yaşamın İçinden Kadına Özel Dekorasyon
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.