Ailemveben Online
ailemveben
> Bu sayı

Bozkırlarda kurtlarla dans

Kurtlar kar gibi beyaz ve kamuflaj sağlayan kış giysileri içinde. Tüyler beyaz kahverengi karışımı, bazı yerlerde koyu kahverengiye kaçıyor. Boğaz kısmı daima diğer bölgelerden daha açık renkte.

Kırmızı başlıklı kız gibi masallarda kötü karakter olarak karşımıza çıkan kurtlar aslında bunun tam tersi bir hayat sürüyorlar. Sorumluluk sahibi ve son derece sosyal olan kurtlar için aileleri her şeyden daha önemli.
Henüz yedi aylık olan ve minik bir yün yumağına benzeyen kurt yavrusunun canı sıkılmışa benziyor. Böylece babasını yaramazlık yaparak kızdırmayı aklına getiriyor. Sessizce dalıp giden babasına yaklaşan bu büyümüş de küçülmüş şirin yaratık, birden babasının burnuna pati atıp hızla kaçıyor. Baba kurt hırlayarak kafasını diğer yana çevirip tekrar dalgın dalgın çevreyi seyretmekle yetiniyor. Kızmanın bir alemi yok! Çünkü yavru kurtlar sonsuz bir özgürlüğe sahip.
Şaşılacak kadar sakin bir tablo. Sorumluluk sahibi kurt ne genel imajına yakışacak gibi saldırgan bir tavır ne de çocukluğumuzda öğrendiğimiz Grimm kardeşlerin masallarındaki gibi kötü bir karakteri sergiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu görüşü destekliyor. Kurtlar üzerinde çalışmalar yapan araştırmacılar kurtları sorumluluk sahibi, zeki ve "insan canlısı" olarak tanımlıyor.

Kurtlar arasında şefin sözü geçer

Geçmişte hikayelere ve masallara bolca konu olan kurdu şehirlerde ve şehir dışında görmek artık mümkün değil. Ülkemizde kurtların nesli yaklaşık olarak 100 yıl kadar önce tükendi. Ancak sınır bölgelerinde şehirleşmemiş bozkır bölgeler ve ormanlarda tek tük kurtlara veya ayak izlerine rastlanabiliyor. Sonuç olarak ülkemizde yaşayan kurt sayısı yok denecek kadar az.
Kurtlar sayıları 5 - 20 arasında değişen sürüler halinde yaşıyorlar. Aralarında bir kurt şef konumunda. Kendi egemenliğini belirtmek için kutların şefi kuyruğunu diğerlerinden daha fazla yukarıda taşır. Çok hassas olan burnu ile taze bir iz bulduğunda sürüsüne uluyarak haber veriyor. Bu uluma sesi kilometrelerce öteden bile duyulabiliyor.
Sesi duyan sürü mümkün olduğunca hızlı sesin geldiği yere ulaşmaya çalışıyor ve böylece av başlamış oluyor. Av esnasında kurtların ne denli inanılmaz bir güce ve performansa sahip olduklarını gözlemleyebilirsiniz.

Oyun oynayarak hayatı öğreniyorlar

Sürüde yavru telaşı başladığında normalde çok geniş bir revir içinde sürekli gezinen kurtlar yerleşik bir hayata geçiyorlar. Dişi kurt, yavrularını yer altında bulunan bir barınakta dünyaya getiriyor. Şefkatle yavrularına bakıyor, emziriyor, ısıtıyor ve temizliyor.
Yavrular ayaklanıp palazlandıklarında onları eğitmek ve onlara bakma sırası babalarında. Oyun oynayarak yavrularına nasıl avlanmaları gerektiğini öğretiyor. Bu oyun esnasında baba kurt peşine düşülen avın rolünü üstleniyor. Oyun şöyle oynanıyor: Baba kurt önden koşuyor yavrular onu takip ediyor. Yavrular babalarının izlerini kaybettiklerinden baba kurt kendini kaçamak bir bakışla gösterip tekrar kaçmaya başlıyor. Ya da uluyarak sesini duyuruyor ve yavruların peşine düşmesini sağlıyor. Ve oyun böylece sürüp gidiyor. Ertesi gün yine oyun oynayarak eğitim devam ediyor. Bu kez baba kurt izini kaybettirmek için bir nehirden geçiyor. Yavrular onu bulamadıkları için tabii ki baba sonunda yine kendini onlara bulduruyor. Bazen baba kurtlar da yakalanmaya göz yumuyorlar!

Bilgi:

9 haftalık bir hamilelik döneminden sonra dişi kurt dünyaya ortalama 4 - 7 yavru getiriyor. Sürüde yer alan tüm kurtlar yavruların bir an önce yetişip büyümesine yardımcı oluyor. Yetişkin kurtlar, sürüdeki yavru kurtlar doymadan asla kendi karınlarını doyurmazlar.

Portre
Gezi
Kariyer
Hayvanlar Alemi
Horoskop
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓
Arama


 
[ ö Ö ç Ç ı İ ğ Ğ ş Ş ü ]

 >  Yararlı linkler
 >  E-kart
 >  Site haritası
 Açılış sayfam yap
Aile Haberleri Yemek Tarifleri Yaşamın İçinden Kadına Özel Dekorasyon
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.