Ailemveben Online
ailemveben
> Bu sayı

Şarkıcı Reyhan Karaca:
''Cevval bir iş kadını olacağım''

'Sevdik Sevdalandık' adlı albümüyle uzun süre adından söz ettiren Reyhan Karaca, Eurovision'dan reklam müziklerine kadar sayısız çalışmaya imza atarken, dört albümünü de tamamladıktan sonra, şimdi de iş kadınlığına hazırlanıyor. Bu konuda da çok kararlı.

Bu sıralar radyolarda remiksini sıklıkla duyduğumuz 'Sevdik Sevdalandık' adlı albümün aynı isimli şarkısı, 1997 yılından beri popülaritesini kaybetmedi. Bir zamanlar ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden Reyhan Karaca, şu sıralar organizasyon ve tasarım işlerine yoğunlaşarak büyük planlar yapıyor. Zorlukları kendi yöntemleriyle aşan deneyimli şarkıcı, yeni ufuklara yelken açarken, yazın kendisini bekleyen yoğunluğu ve yeniliklerin heyecanını şimdiden yaşamaya başladı.

İşkadını olma yolunda

Kardeşi Fatih Karaca'yla birlikte yer aldığı üç ortaklı organizasyon şirketi için büyük titizlik gösteriyor. Şişli'de henüz yeni kurulan sahne organizasyon ve tasarım şirketinin, uzun vadede büyük işler başaracağını söylüyor. Bu inançla, zamanının çoğunu buraya ayırarak, başarılı bir işkadını olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Günlük programı saat 8:30'da başlayıp, ofise girişiyle gece 11'e kadar süren Reyhan Karaca, belli etmese de şu sıralar yoğun geçen toplantı trafiğinden epey yorulmuş görünüyor. "Telefonla konuşmayı pek sevmiyorum, ama günüm onunla bir bütün olmakla geçiyor diyebilirim." İşkadını olma yolunda kararlı görünen sempatik şarkıcı, "Eğer bu piyasa benim ruhumu çileden çıkarmaz ve 10 yıl sonra akıl hastanesinde olmazsam, iyi yerlerde ve cevval bir iş kadını olacağımdan kuşkunuz olmasın" diye ince bir tebessümle son noktayı koyuyor.

Öğretmenlikten şarkıcılığa

Lisede müzik öğretmenliği ve Devlet Konservatuarı'nda (Enstrüman) öğretim görevlisi olarak 3 yıl çalışmış olan başarılı şarkıcı, bu konuda "Yine de en iyi bildiğim iş elbette şarkı söylemek" diyor. Sayısız reklam 'jingle' çalışmaları ve 1995'te yaptığı ilk dizi müziği ile başarı basamaklarını bugüne kadar emin adımlarla çıkmaya devam eden Reyhan Karaca, "Sevdik, Sevdalandık" albümüyle 1997'de Türkiye genelinde adeta zirve yaptı. Onca çalışmaların arasına bugüne kadar toplam dört albüm sığdırabilen Reyhan Karaca, deneyimleri sayesinde sancılı geçen albüm çalışmalarını da rahatlıkla aşabilmiş. Bu sektörde yer almak isteyen gençlere de, bu işi yapmadan önce mutlaka eğitim almalarını ve hobi ile mesleği iyi ayırt etmelerini öneriyor. Şarkıcılığın dışarıdan çok cazip göründüğünü, ancak herkesin mutlaka bir gün inanılmaz zorluklarla karşılaştığını hatırlatıyor.

Şöhret basamağı Eurovision

İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen 1991 Eurovision Şarkı Yarışması'nda, müzik duayeni Melih Kibar eşliğinde Türkiye'yi temsil etmesi, genç sanatçı için eşsiz bir deneyim olmuş. "Eurovision Şarkı Yarışması'nın henüz Türkiye finallerinde birinci olduktan sonraki gün şöhreti hissettim. Hayatımın en güzel günüydü o gün." Ancak o zamana kadar Zerrin Özer gibi çeşitli sanatçılara vokal yaparak eşlik etmiş olduğundan, şöhret olmanın zorlukları konusunda yabancılık çektiği pek söylenemez. Bu konuda ilk meşhur olduğunu hissettiği o günü anlatan tarifi yeterince açık: "İlk önce değişik bakışları ve gülümseyen yüzleri gördüm. Çok hoştu. Bu hoş duygu, bir defa kanınıza girdiğinde adeta bununla beslenmeye başlıyorsunuz."

Tam bir Akrep burcu kadını

Reyhan pek çok yönüyle burcunun özelliklerini taşıyor. Her şeye rağmen bir fikri kabul edebilmek için mutlaka ikna olmayı bekleyen deneyimli sanatçı, duygularını işe karıştırmamayı da iyi biliyor. Hatta çok sakin bir kişiliği olmasına rağmen, inadı tuttuğu zaman Reyhan'ın önüne kimse geçemiyor. "Ben zor biriyim de denebilir. Beğenmediğim bir şeye asla evet dedirtemezler." Her fırsatı sorgulayarak ve kendini diğer insanların yerine koyarak geliştiren güzel şarkıcı, insan ilişkilerine çok önem veriyor. İyi bir iletişimle aşılamayacak sorunun olmadığını söyleyen sanatçı, en zor zamanlarda bile bu formülün çözüme giden yol olduğunu kendi başarılarıyla da kanıtlıyor.

Mutfaktan püf noktaları

Sempatik şarkıcının mutfak keyfi anlatmakla bitmiyor. Her alanda güçlü bir destekçi olan annesi, makyaj uzmanı ablası ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan Reyhan Karaca, kendi deyimiyle tam bir ev fanatiği. Ancak ideal formunu koruyabilmek için, elbirliğiyle kurulan o muhteşem sofralardan doyasıya faydalanamıyor. Yine de mutfakta yarattığı harikalardan bir püf noktası yakalamayı başardık: "Cipslerden çıkan toz sosları sirke ve zeytinyağ ile karıştırıp salataya döküyorum. Nefis oluyor, tavsiye ederim." Ayrıca yemeklerin çoğunda özellikle çok sevdiği biber salçasının eksik olmamasına özen gösteriyor. Yaptığı yemekleri güzelce süsleyerek sofraya getiriyor. Bu sayede yemeklerden ve sofra dünyasından fazlasıyla zevk almasını çok iyi biliyor.

En sadık dostu Milo

Sadece ailesi değil, çevresindeki herkes Reyhan'a inanılmaz destek oluyor; özellikle de 2 yaşına basmak üzere olan Doberman ve Rus Finosu kırması Milo isimli köpeği. Hem inanılmaz oyuncu, hem de çok güzel ve özel olan Milo, gelen misafirleri de kendine dost etmeyi çok iyi biliyor. Reyhan Karaca'nın hayatında evcil dostların yeri çok büyük. Ne de olsa küçüklüğünden beri bu anlamda hiç yalnız kalmamış. Sempatik şarkıcı, 3 yaşından itibaren ya kedilerine verdiği sevgiyle ya da köpeğinin dostluğunu paylaşarak büyümüş. Milo'nun çok akıllı ve biraz da şımarık olduğunu söyleyen güzel şarkıcı, onun da kendisi gibi çok inatçı bir yapısı olduğunu söylüyor.

Müzik ruhun gıdasıdır

Reyhan Karaca'nın gün içindeki ruh halini, dinlediği müziklerden kolayca anlayabiliyorsunuz. "Eğer enerjik bir günümdeysem, mutlaka yüksek seste ve kendimi mutlu edecek hareketli şarkılar dinlerim" diyor ve ekliyor: "Sakin zamanlarımda eşlik edebileceğim yumuşak ritimli şarkıları dinlemek bana hem huzur veriyor hem de hayal kurmama yardımcı oluyor.

Böceklerden çok korkuyor

Müziğin yanı sıra en büyük hobisinin film izlemek olduğunu söyleyen güzel şarkıcı, o esnada kendini kaybedip, saatlerin nasıl geçtiğinin farkına bile varmadığını anlatıyor. Ancak hobilerin dışında fobilerinden bahsederken hafif irkiliyor. "Böceklerden ve görünmeyen varlıklardan çok korkarım. O yüzden yalnız yaşayabileceğimden pek emin değilim."

"Artık evlilik olmalı"

"Hiç evlenmedim ve neye benzediğini de açıkçası bilmiyorum" diyerek ekliyor: "Annemin ve babamın evliliği gibiyse, güzel. O halde evliliği seviyorum." Evlilik konusuna esasen çok sıcak baktığını ve evcimen yapısından dolayı kendisine ait bir ailesi olmasını ne kadar çok istediğini anlatırken, şakayla karışık "Galiba evde kalıyorum. Fazla zaman kaybettim. Artık olmalı" diye yakınıyor.

Heyecan dorukta

Yeni ve uluslararası boyuttaki projesinden bahsederken "İlk kez burada söylüyorum" diyerek yeni projesini ailem ve ben okuyucularına müjdeliyor: "Amerika'da bir arkadaşım, yaptığı 'Dance Single' için şarkıyı San Francisco'da okudu, bense şimdi şarkının düetini okudum. Şarkı Amerika'da mikslenip piyasaya çıkacak." Bu şarkının çok yakında tüm dünyaya dağıtılacağını anlatırken, inanılmaz heyecanlanıyor. Anlaşılan o ki, Reyhan'ı bu yaz müthiş bir maraton bekliyor. Ancak Reyhan Karaca'ya göre ne olursa olsun, her zaman için en önemlisi 'carpe diem' yani 'günü yaşa!'

Reyhan Karaca (şarkıcı)

 • Akrep burcu
 • 8 Kasım 1970 doğumlu
  Eğitim:
 • İTÜ Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü (lisans)
 • İTÜ Sosyal Bilimler Müzik Bölümü (yüksek lisans).
  Albümler:
 • Baslangıç (1993)
 • Sevdik Sevdalandık (1997)
 • Yaman Olacak (2000)
 • Mesela (2003)

 • Portre
  Gezi
  Kariyer
  Hayvanlar Alemi
  Horoskop
  Kullanıcı adı:
  Şifre:
  Üye olmak için tıklayınız ↓
  Arama


   
  [ ö Ö ç Ç ı İ ğ Ğ ş Ş ü ]

   >  Yararlı linkler
   >  E-kart
   >  Site haritası
   Açılış sayfam yap
  Aile Haberleri Yemek Tarifleri Yaşamın İçinden Kadına Özel Dekorasyon
  © Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
  Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.